LatestNews

Akademia czy uniwersytet

Akademia czy uniwersytet

rp_nauka38.jpgKandydaci na studentów przez wiele lat mieli problem z tym, co wybrać, jaką szkołę wybrać dla siebie, która na najbliższych kilka lat stanie się źródłem wiedzy, edukacji i miejscem przygotowania zawodowego. Trzeba bowiem wiedzieć, że naczelnym zadaniem uczelni wyższej jest wykształcenie osób świadomych zawodowo, ale również otwartych naukowo. Uczelnia wyższa powinna być źródłem i wylęgarnią przyszłej kadry naukowej, ponieważ dostaje na uczelni solidne podstawy ku temu.
I tak właśnie, studenci, czy raczej przyszli studenci mogli zdecydować, czy dla nich droga jest akademia czy uniwersytet. Akademia z natury rzeczy była bardziej specjalistyczna, nastawiona bardziej zawodowo. Wielokrotnie mówiło się, że reprezentuje ona nieco niższy poziom niż uniwersytet, co nie zawsze, nie koniecznie musiało być prawdą. Uniwersytet miał założenie bardziej naukowe a mniej zawodowe. Nastawiony był bardziej badawczo, niż właśnie zawodowo.
Jednak, dziś, mamy do czynienia zarówno z uniwersytetem o charakterze ogólnym z różnymi wydziałami. Jak również z uniwersytetem medycznym, w którym spotykają się tylko nauki medyczne.

Pozostałe wpisy o szkole oraz edukacji: